[ Stowarzyszenie Architektów Polskich - Oddział Białystok ]
LIST OTWARTY PREZESA SARP ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU
')"/>
')"/>
')"/>
')"/>
')"/>
SALON AUTOGLASS JAAN dodano: 2007-05-26 21:50:43

Obiekt zgłoszony do nagrody AEDIFICIUM 2005 - nagrody SARP Oddział Białystok za najlepszy budynek w województwie podlaskim oddany do użytkowania w roku 2005.  

BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY SPRZEDAŻ I WYMIANA SZYB SAMOCHODOWYCH - AUTOGLASS JAAN

Autor: mgr inż. arch. Mirosław Siemionow
Współpraca: mgr inż. arch. Marek Gierasimiuk
Konstrukcje: mgr inż. Jan Krzysztof Grochowski


Obiekt przeznaczony jest do prowadzenia działalnosci handlowo-usługowej polegającej na sprzedaży i montażu szyb samochodowych. Program użytkowy obiektu obejmuje pomieszczenie obsługi klienta, warsztat, magazyny, pomieszczenie biurowe, pomieszczenia sanitarne i socjalne, pomieszczenia pomocnicze i techniczne;
Parametry metryczne:
- powierzchnia  zabudowy                                           335,2  m2
- powoerzchnia użytkowa                                            634,5 m2   
- powierzchnia całkowita                                            777,9 m2
- kubatura                                                                2695,5 m3

 

 

 

 

 

 

Fragment opisu autorskiego:

 

W szeroko pojmowanym sąsiedztwie projektowanego budynku występują głównie budynki o dwóch kondygnacjach nadziemnych, o dachach płaskich i dwuspadowych. Wśród tej zabudowy  budynek hurtowni, o dwóch dopełniających się bryłach i dachach płaskich nie stanowi dysonasu w zabudowie. Przyjęte rozwiązania materiałowe nie odbiegają również od spotykanego wokół standardu. Większa bryła pokryta została tynkiem cienkowarstwowym, tak jak budynki sąsiednie. Fasadę mniejszej bryły od strony Alei Konstytucji Trzeciego Maja pokryto blachą fałdową w kolorze srebrzystoszarym komunikując od tej strony otoczenie o handlowo-usługowym charakterze budynku z branży samochodowej. Ekspresja budynku oparta jest na zestawieniu i wielowątkowych relacjach dwóch   brył: ciężkiej i lekkiej, ciemnej i jasnej, itd.