[ Stowarzyszenie Architektów Polskich - Oddział Białystok ]
LIST OTWARTY PREZESA SARP ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU
')"/>
')"/>
')"/>
')"/>
')"/>
TRÓJKĄTNY DOM dodano: 2013-04-22 20:00:02

Trójkątny dom

ul. Europejska/Jodłowa, Grabówka

autor: arch. Dariusz Łuniewski, AUTORIS

Tym razem chciałabym przedstawić budynek mieszkalny jednorodzinny na rogu ulic Europejskiej i Jodłowej w Grabówce autorstwa  arch. Dariusza Łuniewskiego z białostockiej pracowni Autoris.

 

rzut budynku wyróżnia się na tle otaczającej zabudowy 

 

Z opisu autora budynku:

„Warunki jakie zastaliśmy podchodząc do projektowania zmusiły do tego, że na obszernej działce zaprojektowany został  dom na planie trójkąta. Taki właśnie kształt rzutu zasugerował inne podejście do wnętrz. Szczególnie jednego wnętrza. Salonu, usytuowanego pomiędzy dwiema przeciwległymi zewnętrznymi ścianami, które przez swoje duże przeszklenia mieszają się z zewnętrznym ogrodem dając wrażenie przenikania go przez ściany do dom”.

 

 

 

wizualizacje udostępnione przez autora projektu, projekt wrzesień 2007 

 

Pomimo takiego kształtu w miarę rozsądnie udało się rozplanować funkcje we wnętrzu. Zarys trójkąta widać tylko na rzucie budynku i dla wprawnego oka na zewnątrz. Wnętrze rozplanowano wykorzystując „trudne narożniki” na pomieszczenia techniczne. 

powierzchnia zabudowy – 225,10 m2

powierzchnia użytkowa – 311,30 m2

kubatura – 1510,00 m3

 

a tak wygląda budynek dziś:

 

 

 

widok od ul. Europejskiej – główne wejście do budynku 

 

 

widok od ul. Jodłowej 

 

 

fragment elewacji z kamieniem 

Realizacja ta stuprocentowo pasuje do mojego zamysłu prezentowania obiektów przemyślanych, gdzie architekt nie ucieka od problemu, a próbuje się z nim zmierzyć. Pomimo trudnych warunków dobry architekt zawsze wybrnie z trudnej sytuacji, a przedstawiony budynek jest tego dowodem. 

arch. Agnieszka Guziejko