[ Stowarzyszenie Architektów Polskich - Oddział Białystok ]
LIST OTWARTY PREZESA SARP ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU
')"/>
')"/>
')"/>
')"/>
')"/>
PROJEKT RETURN TO PARADISE WYRÓŻNIONY W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE ARCHITEKTONICZNYM D3 HOUSING TOMORROW 2014 dodano: 2014-03-07 07:04:21

PREZENTUJEMY PROJEKT "RETURN TO PARADISE" WYRÓŻNIONY W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE ARCHITEKTONICZNYM D3 HOUSING TOMORROW 2014. 
Autorki są studentkami Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

TYTUŁ PROJEKTU: "RETURN TO PARADISE"

SKŁAD ZESPOŁU: Emilia Cap, Aleksandra Gorzała, Marta Kapłan. 

KONSULTACJE: dr hab. inż. arch. Jarosław Szewczyk, projekt wykonywany w ramach zajęć semestralnych na studiach 2 stopnia AiU z przedmiotu Osadnictwo Wiejskie.

OPIS:


RETURN TO PARADISE - POWRÓT DO RAJU
Raj. Brak zagrożeń, brak obaw, brak obowiązków.
Panuje spokój i harmonia. Trzeba tylko znaleźć dom.
Zamknij oczy. Stwórzmy nową rzeczywistość…

RAJ
Odwieczne marzenia ludzkości dotyczą utraconego Raju. Jesteśmy przybici niespełnionymi i zwodniczymi obietnicami. Jesteśmy zmęczeni życiem.

MARZENIA
Największą i najbardziej pilną potrzebą naszej cywilizacji nie jest tylko budowanie nowych domów dla biednych i bogatych ludzi. W pierwszej kolejności powinny zostać przywrócone fundamenty moralne. Mianowicie sny.

KOKON
SIEDLISKA KOKONÓW odtwarzają marzenia jako fundament przyszłej cywilizacji. Prosimy o przywrócenie równowagi moralnej. Mamy obiekcje do własnej wyobraźni, wątpimy w marzenia.
Czy utopia musi być zawsze fałszywa?

MATKA MATERIA
KOKON chwyta cię i otula twoje ciało. Masz zmysł dotyku i twój dom też go ma. Pielęgnuje cię. Głaszcze cię. To po prostu kawałek kochającej materii. To matka materia.
JAK?

KOKON jest elastyczny. Może dowolnie zmieniać swój kształt i łatwo dostosowywać się do każdego człowieka. Jest miękki, delikatny, subtelny.
Wspaniały hamak, który masuje cię każdej nocy i śpiewa ci kołysanki.

CO?
Komórki SIEDLISK KOKONÓW są wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego. Mamy na myśli polimeryczne cząsteczki węglowodanów. Mianowicie polimery na bazie chityny i inne polisacharydy.

GDZIE?
Zawieś swój dom na drzewie, albo postaw go na ziemi. Możesz wybrać miejsce pobytu – nad rzeką, nad morzem, w górach, nad jeziorem. Jesteś wolny.

DLACZEGO?
Raj nie jest iluzją. To konieczność.
Wyobraź sobie, że znów jeździsz konno, albo idziesz z przyjaciółmi na długi spacer o zachodzie słońca. Twoje naturalne instynkty się wyostrzają. Stajesz się łagodniejszy. Weźmiesz od natury to co najlepsze, a potem będziesz to zwracać.
Zasypiając, może nie sam, ale z bliską ci osobą - jako dwójka przedstawicieli ludzkości w łonie KOKONU MATKI MATERII - odnawiasz stare archetypy i wartości pierwotne.
Wracasz do korzeni.

UZASADNIENIE
Rozważamy problem przyszłych ludzkich siedzib w kategoriach potrzeb psychicznych ludzi i pragnień, takich jak: potrzeba bezpieczeństwa, szczęścia i miłości.
Potrzeba podziwu – podziwiać i być podziwianym – jest równie istotna.
Potrzebujesz schronienia. Potrzebujesz też grupy, wśród której możesz żyć. Są jeszcze inne podstawowe potrzeby – dostęp do słońca, czysta woda, roślinność, czyste powietrze itp.
Podczas naszych poszukiwań zostały przeanalizowane ciekawe zależności i zjawiska w świecie przyrody. Dom bobra, porowata skóra słonia, przystosowania polatuchy, glonojada, konsystencja galarety to jedne z wielu zagadnień, które wywarły wpływ na charakter projektu. Wyobrażałeś sobie kiedyś unoszący się skrzek z helem, albo lewitujące szparagi, które mogą być domem? 
Uważasz nasze marzenia za nierealne?

POST SCRIPTUM
W KOKONACH ludzie mogą łatwo nawiązywać stosunki społeczne. Będą razem żyć, razem chodzić na polowania, razem spędzać czas. Kokony są funkcjonalne. Zapewniają wszystko, czego potrzebuje człowiek.