[ Stowarzyszenie Architektów Polskich - Oddział Białystok ]
LIST OTWARTY PREZESA SARP ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU
')"/>
')"/>
')"/>
')"/>
')"/>
Białostockie graffiti i murale. dodano: 2014-06-19 16:07:45

Białostockie graffiti i murale… murale i graffiti czy street–art, a może  mniejsza i większa sztuka związana z architekturą i to głównie z tą umierającą. Przyciąga do zapomnianych, „zaniedbanych” budynków wzrok przechodniów. Czy sztuka na nich stworzona przepadnie wraz z nimi, a może dzięki sztuce ocaleją i budynki?

Zafascynowana muralami łódzkimi pofatygowałam się tym razem aby odszukać te, które powstały w Białymstoku. Wszyscy znamy najsłynniejszy, czyli dziewczynkę z konewką, ale czy wiedzieliście, że jest ich w naszym mieście kilkanaście. Mniejsze, większe, mniej lub bardziej spektakularne, ale jednak.

Postaram się je przybliżyć.

Informacje oparłam na wiadomościach z internetu i osobistych wyprawach poszukiwawczych zwieńczonych zdjęciami autorstwa mojego i córki Gabrysi. 

Przedstawiam odnalezione w tkance miejskiej Białegostoku murale.

1. Dziewczynka z konewką – Aleja J. Piłsudskiego

 

W powstaniu pierwotnej wersji przeszkadzało istniejące drzewo. Udało się jednak stworzyć projekt, który uwzględnia naturalne otoczenie. Mural jest interpretacją opowieści "Wielkoludy" pochodzącej z opracowania Wojciecha Załęskiego. Mural wykonała Natalia Rak - absolwentka ASP w Łodzi. Prace artystki można podziwiać w wielu polskich miastach m.in. w Warszawie, Łodzi, Turku, Zgorzelcu, Nowej Soli oraz za granicą - w Niemczech, Francji, Austrii i USA. Oryginalne malowidło powstało w ramach akcji "Folk on the street" Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Jej celem jest promocja i popularyzacja dziedzictwa kultury ludowej województwa podlaskiego, które w kreatywny sposób łączą inwencje artysty z ludowym bogactwem. 

 Fot. A. Guziejko 

 Fot. A. Guziejko 

2. Mural antyrasistowski przy ul. Batalionów Chłopskich 1

Wykonany na szczycie  bloku mieszkalnego w którym próbowano spalić mieszkanie małżeństwa polsko – hinduskiego.

 Fot. A. Guziejko 

3. Mural historyczny upamiętniający deportacje w głąb ZSRR

Wykonany na ścianie magazynu wojskowego nr 5 przy ulicy Węglowej, gdzie w przyszłości ma się mieścić Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Autorem muralu jest Jerzy Muszyński wyłoniony w konkursie. Mural powstał  w ramach projektu "Wyrwa Pamięci" realizowanego przez Muzeum Wojska w Białymstoku a namalowany w ramach trwającego w mieście festiwalu "Wschód Kultury/Inny Wymiar". Jerzy Muszyński przyjął symboliczne ujęcie tematu. Mural w czarno-białej kolorystyce przypomina wyłaniający się z ciemności pociąg, w światłach którego widać unoszące się w powietrzu nasiona dmuchawców, co ma symbolizować ulotność ludzkich losów.

Swoją pracę artysta opisał następująco: - Ofiarą "deportacji na wschód" padły tysiące ludzi. Co piąty mieszkaniec Białegostoku zniknął bez śladu. Społeczną strukturę rozwiał podmuch rozpędzonych pociągów... Chcąc unaocznić powyższe wyobrażenie, przyjmuję symboliczne ujęcie tematu. Wizualną impresję wspomnienia minionych wydarzeń buduję z motywu rozwianych dmuchawców będących aluzją do ludzkich losów.

 Fot. A. Guziejko 

 Fot. A. Guziejko 

4. Mural przy Waryńskiego 8 – widok od ul. Częstochowskiej

Autorem muralu jest Paweł Kozłowski, znany szerzej jako Swanski. Praca przedstawia stwora rodem z baśni - trochę smoka, trochę ptaka.  

 Fot. A. Guziejko 

5. Zamenhofa 5c – nr 1

Z kolei na ścianie kamienicy przy ul. Zamenhofa 5c barwne dzieło tworzy Stanisław Szumski, znany jako Szum. 

 Fot. A. Guziejko 

 Fot. Gabi Guziejko 

6. Mural przy ul. Zamenhofa 5c (od strony ul. Spółdzielczej) nr 2

Wielkoformatowe malowidło stworzyło dwóch artystów z Niemiec – Morten Andersen i BASE23. Z elewacji na przechodniów spoglądają zielono-fioletowe żubry.

 Fot. A. Guziejko 

 Fot. Gabi Guziejko 

7. Mural „Esperanto”

Mural, o którym przypomniałam sobie niechcący, a chyba jest to najstarszy w Białymstoku z tych wielkiego formatu. Ważny dla osób związanych z językiem esperanto (sama kiedyś uczyłam się go J). 

  Fot. A. Guziejko 

Pod muralem umieszczono tablicę pamiątkową

 Fot. A. Guziejko 

Z balkonu spogląda na nas sam Ludwik Zamenhof 

 Fot. A. Guziejko 

8. Mur zakładu karnego

Prawdopodobnie jak wyczytałam też kryje murale

W zeszłym roku artyści z Polski i Europy pomalowali mur zakładu karnego.

Ps. Niestety chyba od wewnątrz, ale tam wolałam nie wchodzićJ

Gdyby ktoś tam się jednak znalazł i zechciał podzielić się zdjęciami to z chęcią zapełnię poniższą lukę.

 

9. Mural folklorystyczny

Barwne graffiti na ogrodzeniu MOSiR-u koło lodowiska stworzyli polscy i białoruscy artyści.

Niestety niszczeje L ,żal patrzeć.

 Fot. A. Guziejko 

  Fot. A. Guziejko 

10. Graffiti w tunelu przy Hetmańskiej (wejście od Składowej) - jaskinia street-artu

Do nieużywanego od wielu lat tunelu pod linią kolejową w Białymstoku zjechali artyści z Łotwy, Niemiec i Polski. Grupę tworzyli malarze, twórcy szablonów, graficy i writerzy. Na ponad 200 m2 sukcesywnie powstawały prace ilustrujące czasy współczesne artystom.

   Fot. A. Guziejko 

 Fot. A. Guziejko 

 Fot. A. Guziejko  

  Fot. A. Guziejko 

 Fot. A. Guziejko 

 Fot. A. Guziejko 

 Fot. A. Guziejko 

   Fot. A. Guziejko 

   Fot. A. Guziejko 

   Fot. A. Guziejko 

   Fot. A. Guziejko 

   Fot. A. Guziejko 

   Fot. A. Guziejko 

11. Mural tolerancji przy ul. Fabrycznej

Przedstawia osoby, poruszające się na wózkach. Takie graffiti powstało na murze szkoły społecznej przy Fabrycznej przy udziale uczniów ZSS STO przy Fabrycznej w Białymstoku. Ma on pozytywnie prowokować - do myślenia i życzliwości. Przedstawia młodych, przytulonych do siebie ludzi, z których jedno siedzi na wózku.

Mural powstał w ramach kampanii informacyjnej "Pełnosprawni i aktywni w mieście - zamalowujemy stereotypy" Fundacji Aktywnej Rehabilitacji zajmującej się osobami niepełnosprawnymi ruchowo
ZSS STO przy Fabrycznej jest jedną z trzech polskich szkół, zaangażowanych w akcję Fundacji (poza szkołami z Poznania i Gdyni).

Mural przy Fabrycznej jest pierwszym, jaki powstał w Białymstoku w ramach kampanii "Pełnoprawni i aktywni w mieście".  

Fot. A. Guziejko

12. Mural u Medyków

Na ścianie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przy ul. Kilińskiego 1 (okolice Klubu Herkulesy) powstał duży mural stworzony przez warszawską artystkę NeSpoon. Jest to gigantyczna „koronkowa robota” na 13 metrowej ścianie. Inspiracje czerpano oczywiście z folkloru. Twórcą dzieła jest artystka NeSpoon -  znana z  „koronkowej biżuterii”, którą najczęściej umieszcza na drzewach. 

 Fot. A. Guziejko

13. Mural muzyczny - ul. Towarowa ściana sklepu Aneks

Powstał podczas Festiwal Original Source Up To Date. Jego autorami jest dwóch graficiarzy - Mankey oraz Ogryz.

Znalezione w internecie:

„Czy graffiti to infantylna forma sztuki, która może być tworzona przez każdego z puszką sprayu w dłoni, czy też street art to coś więcej niż bohomazy, poruszające różne kwestie, także społeczne? Mając świadomość, że zdania będą podzielone, uchylamy się od obydwu odpowiedzi - nie chcemy nikomu wmawiać, iż graffiti to wyższa sztuka, którą trzeba doceniać bez zrozumienia. Ta konkretna praca jest abstrakcyjną oraz nierutynową formą wyrazu, którą chcieliśmy wprowadzić na ulice Białegostoku. Z drugiej zaś strony, dla tych, którzy graffiti za sztukę uważają, mamy dobrą wiadomość - to jeszcze nie ostatnie słowo festiwalu Original Source Up To Date w dziedzinie street artu - mówi jeden z organizatorów festiwalu, Cezary Chwicewski”.

Mankey, pochodzący z Hiszpanii graficiarz, ma na koncie prace, które zdobią ulice miast na całym świecie. Tworzy od 2001 r., a najwięcej inspiracji czerpie z podróży - tworzy głównie murale.

Mural, który stworzył z kolegą w Białymstoku, jest reprezentacją mieszanki muzyki elektronicznej oraz hip hopowej, którą widz znajdzie na Up To Date Festival. Kompozycja muralu prawdopodobnie współgra z muzyką, która puszczana jest w przejeżdżających samochodach – warto sprawdzić J .

Mural został zrealizowany w ramach Projektu Ekspansji Sztuk Wizualnych Original Source Up To Date Festival Białystok oraz ufundowany z Budżetu Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. 

 Fot. A. Guziejko

  Fot. Gabi Guziejko

 

Białystok czeka na więcej …

Szukajcie sztuki na ścianach również swoich miast.

 

 Odnalazła i opisała: Agnieszka Guziejko

SARP O/Białystok