[ Stowarzyszenie Architektów Polskich - Oddział Białystok ]
LIST OTWARTY PREZESA SARP ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU
')"/>
')"/>
')"/>
')"/>
')"/>
Przedświąteczne spotkanie opłatkowe środowiska architektów dodano: 2014-12-29 20:19:16

Przedświąteczne spotkanie opłatkowe środowiska architektów

Fenomen talentów w jednej osobie

Kilkudziesięciu architektów wraz z zaproszonymi gośćmi spotkało się 18. grudnia w Pałacu Hasbacha w Białymstoku, na tradycyjnym „środowiskowym opłatku”.

Zebranych powitali Barbara Sarna, przewodnicząca Rady Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów RP i Janusz Grycel, prezes białostockiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Zaczęliśmy od... oczywiście od kolędy „Bóg się rodzi”. Część oficjalną, połączoną z krótką  modlitwą, prowadzili księża obu wyznań: ks. dr Włodzimierz Misijuk - duchowny prawosławny i ks. dr hab. Radosław Klimsza – ksiądz katolicki. Obaj bardzo pięknie odnieśli się do zawodu architekta.

- W osobie architekta Bóg stworzył fenomen talentu, połączenie nauk humanistycznych i ścisłych – mówił ks. Klimsza. - Ten wyjątkowy talent, to umiejętność słyszenia słowa, a następnie wcielenia go w życie. Życzę wewnętrznego porządku w was samych, aby pomógł Wam tworzyć dzieła na pożytek ludzi i bożego błogosławieństwa.

Z kolei ks. Misijuk zaskoczył wielu zebranych prezentując ikonę i objaśniając jej perspektywę.

- Percepcją świata rządzi perspektywa zbieżna – zaczął trochę tajemniczo. - Patrząc na zdjęcia, obrazy, czy nawet w przestrzeń, widzimy perspektywę zbieżną. Dwie linie torów łączą się gdzieś na horyzoncie. Zbiegają się krawędzie ścian, pobocza drogi. Ta perspektywa wpływa na nasze postrzeganie świata. Próbujemy dojść do tego punktu, a tym samym dążymy do tego co jest złudne. Zwróćmy uwagę, że w ikonach ten punkt zbieżny nie jest gdzieś daleko, na horyzoncie, a w osobie stojącego przed nią człowieka. I to jest cała ewangelia, w naszym sercu jest ten punkt. Czas przygotowania do Świąt, to darowana nam co roku chwila, by zastanowić się głębiej nad tym co robimy i do czego zmierzamy. To co się obecnie dzieje wokół nas, wywołuje wiele złudzeń, nie tylko tych optycznych. Odwrócona perspektywa ikony, to przypomnienie czy to do czego dążymy jest tego warte.

Te nastrojowe i refleksyjne słowa wywołały zadumę i ciszę na sali. W takiej atmosferze „popłynęły” setki życzeń, uścisków i całusów. Słowem... wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem. Była również chwila na zrobienie pamiątkowego zdjęcia. A później już przyszedł czas na ślicznie zastawiony stół. Przy pysznościach dań Wigilijnych długo toczyły się rozmowy i zawodowe, i prywatne.

Spotkanie zorganizowali wspólnie Podlaska Okręgowa Izba Architektów RP i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Białystok.

Barbara Klem

 

Pełna fotorelacja:

https://www.facebook.com/SARP.Bialystok